Skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego

Skaling jest to zabieg stomatologiczny, który polega na usunięciu z powierzchni zębów kamienia nazębnego. Najczęściej kamień tworzy się w miejscach trudno dostępnych np. na styku dwóch sąsiadujących zębów oraz w kieszonkach dziąsłowych. Skaling jest zabiegiem profilaktycznym i powinniśmy wykonywać go regularnie, tak aby nie doprowadzić do nagromadzenia się zbyt dużej ilości kamienia.

Jak powstaje kamień?

Kamień nazębny powstaje w momencie, w którym resztki pokarmu, śliny oraz bakterii osiądą na zębie i nie zostaną usunięte podczas szczotkowania lub nitkowaniach. Składniki te ulegają mineralizacji, a później twardnieją przeobrażając się w zalegający na zębach kamień. Możemy rozróżnić dwa rodzaje kamienia – kamień naddziąsłowy oraz poddziąsłowy. Pierwszy z nich charakteryzuje się dosyć jasnym kolorem (kremowy, szary) oraz umiejscowieniem na powierzchni zębów. W przypadku kamienia poddziąsłowego sytuacja się komplikuje. Ten rodzaj kamienia zbiera się w kieszonkach dziąsłowych i jest niewidoczny gołym okiem. W związku z tym jest on trudniejszy do usunięcia.

Jak wygląda usuwanie kamienia nazębnego?

Musimy pamiętać, że nie powinniśmy próbować usuwać kamienia na własną rękę. Przez brak wiedzy oraz doświadczenia możemy uszkodzić szkliwo, oraz dziąsła. Jeśli zauważymy nadmiar kamienia, musimy zgłosić się do dentysty. Najczęściej osad usuwany jest metodą tradycyjną lub metodą ultradźwiękową. W przypadku metody tradycyjnej dentysta usuwa zalegający kamień za pomocą specjalnych narzędzi takich jak pilniki lub sierpy, a w przypadku metody ultradźwiękowej – specjalnym skalerem ultradźwiękowym.

Zabieg ten jest z reguły bezbolesny, jedynym dyskomfortem może okazać się nadwrażliwość zębów przez kilka dni po wykonaniu zabiegu.

Musimy pamiętać, że profilaktyka jest bardzo ważna, jeśli chcemy się cieszyć zdrowymi i pięknymi zębami przez długi czas. Oprócz regularnych wizyt u stomatologa musimy również pamiętać o codziennej higienie jamy ustnej z wykorzystaniem pasty, nici i płynu do płukania jamy ustnej. Dzięki temu ograniczymy do minimum ryzyko wystąpienia ubytków. Jeśli Ty też chcesz pochwalić się pięknym uśmiechem, zapraszamy po więcej informacji na temat higieny jamy ustnej do tego artykułu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*