Odra – objawy, przyczyny i leczenie choroby

Odra to wysoce zakaźna choroba wirusowa, która w ostatnim czasie w Polsce przybiera na sile. Co jest jej przyczyną, jak się objawia, jak wygląda leczenie i co robić, by jej zapobiegać? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Odra – objawy

Okres wylęgania choroby trwa średnio 10 – 12 dni od momentu zarażenia. Przed pojawieniem się charakterystycznej dla odry wysypki, osoba zakażona może skarżyć się na złe samopoczucie – gorączkę, katar, suchy kaszel oraz zapalenie spojówek. Wraz z rozwojem choroby rośnie gorączka, która może sięgać 39-41°C, w jamie ustnej pojawiają się białe wykwity otoczone rumieniem. W kolejnych dniach występuje wysypka, która rozprzestrzenia się na całą głowę oraz resztę ciała.

Odra u dzieci

Objawy choroby przypominają grypę, obejmują gorączkę, nieżyt nosa, suchy kaszel, pojawia się także zaczerwienienie oczu oraz światłowstręt. Jeśli chorobie Twojego dziecka towarzyszą owe symptomy, należy jak najszybciej udać się z nim do poradni pediatrycznej. Odra może być szczególnie niebezpieczna dla dzieci do 5 roku życia oraz z osłabioną odpornością.

Odra u dorosłych

Choroba u osób dorosłych objawia się tak samo, jak u dzieci, jednak jej przebieg może być dla chorego znacznie cięższy, częściej dochodzi także do powikłań pochorobowych. Do najczęstszych komplikacji zalicza się zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego oraz biegunkę. Odnotowuje się także przypadki, w których dochodzi do ostrego zapalenia mózgu, uszkodzenia rogówki, czy śmiertelnego podostrego stwardniającego zapalenia mózgu.

Odra – przyczyny

Źródłem zakażenia może być wyłącznie chory człowiek. Wirus odry przenoszony jest drogą kropelkową lub poprzez bezpośrednią styczność z wydzieliną z nosa, lub gardła chorego. Do organizmu wnika przez usta, nos i spojówki. W błonach śluzowych dochodzi do jego namnażania oraz rozprzestrzenienia się na kolejne narządy.

Odra – leczenie

Leczenie odry ma charakter objawowy, ponieważ nie istnieje lek, który w skuteczny sposób zatrzymałby jej rozwój. Chorym podaje się leki przeciwgorączkowe, przeciwkaszlowe oraz maści, które łagodzą podrażnienia skóry.” – wyjaśnia ekspert z Centrum Medycznego w Wolsztynie.

Odra – szczepienie

Szczepienie przeciwko odrze to skuteczny środek zapobiegający chorobie. W Polsce używa się szczepionki MMR, w skład której wchodzą żywe, osłabione wirusy odry, świnki oraz różyczki. Aktualnie pierwszą dawkę szczepienia wykonuje się u dzieci w 13-14 miesiącu życia, a drugą w wieku 10 lat. Szczepienie przeciwko odrze należy do szczepień obowiązkowych, realizowanych w ramach NFZ.

Odra to groźna choroba, która z wyjątkową łatwością rozprzestrzenia się wśród niezaszczepionych osób. Szczepienia to zatem jedyna, niemal w 100% skuteczna metoda zapobiegająca zachorowaniu. Należy o tym bezwzględnie pamiętać.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*