Objawy nadwzroczności

Ophthalmologist indicating letters on the board during examining a patient

Nadwzroczność, inaczej zwana dalekowzrocznością lub hiperopią, to wada wzroku występująca powszechnie w ludzkiej populacji. Na szczęście nie jest groźna i łatwo ją skorygować. Na czym polega ta wada i jakie ma objawy?

 

Na czym polega nadwzroczność

 

Osoba z tą wadą, czyli dalekowidz, widzi wyraźnie obiekty umiejscowione w dalszej odległości, a gorzej te, które są blisko. Jeśli więc widzimy osobę, która czyta gazetę wyciągając ją mocno przed siebie, najprawdopodobniej mamy do czynienia z dalekowidzem. Z czasem mogą jednak wystąpić problemy z widzeniem na każdą odległość. Wada powstaje w wyniku tego, że rogówka staje się zbyt płaska, co powoduje obniżenie mocy optycznej nieproporcjonalnie do długości gałki ocznej. Światło, zamiast padać na powierzchnię siatkówki, ogniskuje się poza nią, przez co widzenie zostaje zaburzone – przeczytaj też na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/nadwzrocznosc

 

Skąd bierze się nadwzroczność

 

Dorośli zwykle nabywają tę wadę, która ujawnia się najczęściej w średnim wieku, ale największe problemy ze wzrokiem dotykają zazwyczaj osoby starsze. Dzieci zaś mogą urodzić się z hiperopią, ale w miarę dojrzewania oczu wada mija samoczynnie. Nie należy jednak bagatelizować sprawy, tylko regularnie badać wzrok dziecka, by wiedzieć, że wada ustępuje i nie występują przez nią inne problemy.

 

Objawy nadwzroczności

 

Dalekowidz zazwyczaj ma problemy z wyraźnym widzeniem obiektów z bliska. Utrudnia to wiele codziennych czynności, takich jak chociażby czytanie, pisanie czy wszelkie zadania, które wymagają dokładności i precyzji. Zaburzenia widzenia mogą prowadzić do wystąpienia bólów głowy i zmęczenia wynikającego z usilnych prób dokładnego zobaczenia obiektu.

 

Diagnoza i leczenie nadwzroczności

 

Kiedy zauważymy, że musimy oddalić od oczu książkę, by dobrze przeczytać tekst, powinniśmy niezwłocznie udać się do okulisty, który przeprowadzi badanie i zdiagnozuje wadę oraz jej stopień zaawansowania. W zależności od stopnia wady, dobierze odpowiednie szkła do korekty. Pomoże też dokonać wyboru pomiędzy soczewkami a okularami. Okulista najlepiej stwierdzi, co będzie dla nas odpowiednie. Jeśli zdecydujemy się na używanie do korekcji wzroku soczewek, możemy skorzystać z oferty firmy Acuvue, która jest producentem różnego rodzaju soczewek kontaktowych.

 

Pamiętajmy o tym, że dalekowzroczności nie należy mylić z prezbiopią, inną wadą, która powoduje podobne problemy z widzeniem z bliska jak hiperopia, ale powstaje z zupełnie innej przyczyny. Prezbiopia jest bowiem związana z utratą elastyczności soczewki wewnątrzgałkowej.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*