Jak wygląda dystrybucja dodatków do żywności w Polsce?

Dodatki spożywcze to szeroka grupa składników, które wykorzystywane są podczas produkcji żywności. W Polsce do użytku dopuszczonych jest prawie trzysta produktów podzielonych na 24 grupy. Co warto o nich wiedzieć?

 

Jakie barwniki są najlepsze?

Barwa określonych produktów zależy od zastosowanych dodatków. Barwniki stosuje się od dziesięcioleci. W przemyśle spożywczym stosowane są wersje naturalne, identyczne z naturalnymi oraz sztuczne. Zła sława barwników bierze się głównie dzięki tej ostatniej grupie. Rzeczywiście są one niezdrowe i mogą negatywnie wpływać na organizm człowieka przy częstym spożywaniu. Uzyskuje się je w warunkach laboratoryjnych. Ich nadmiar może być przyczyną alergii. Uważać powinny też osoby z problemami układu pokarmowego. Najbardziej niebezpieczne są barwniki żółty, niebieski, czy czerwony. Mogą powodować nadmierne pobudzenie układu nerwowego, co przekłada się na problemy z koncentracją, czy astmę. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem są barwniki naturalne. Pozyskuje się je z organizmów roślinnych lub zwierzęcych. Wytwarza się je z liści, łodyg, korzeni, czy owoców. Ich stosowanie jest w pełni bezpieczne, co na pewno przełoży się na pozytywny odbiór produktu.

 

Konserwanty – jaką pełnią rolę?

Substancje konserwujące to dodatki, które przedłużają okres przydatności do spożycia i chronią produkt przed zepsuciem spowodowanym rozwojem mikroorganizmów. Nie wszystkie z nich negatywnie wpływają zdrowie człowieka. Na pewno warto unikać produktów zawierających kwas benzoesowy czy benzoesan sodu. Pierwszy może pojawiać się w piwie czy galaretkach. Drugi  natomiast jest stosowany przy produkcji owoców w puszce, napojów gazowanych, przetworów rybnych i warzywnych. W połączeniu z witaminą C może tworzyć rakotwórczy benzen. Dlatego najlepszym rozwiązaniem są naturalne konserwanty, które nie szkodzą człowiekowi, a bez problemów spełniają swoją rolę.

 

Gdzie znajdziemy fosforany spożywcze?

Inną grupą dodatków spożywczych są fosforany. W naturalnej postaci są potrzebne naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Znajdziemy je w tuńczyku, kakao, soi i orzechach. Podczas produkcji żywności pełnią one rolę przeciwutleniaczy, emulgatorów, czy stabilizatorów. Warto więc stosować je w miejscu sztucznych dodatków. Nadmiar fosforanów jest jednak także niewskazany, gdyż może prowadzić do chorób układu krążenia.

 

Dystrybucja dodatków do żywności w Polsce – gdzie się zaopatrywać?

Dodatki do żywności pełnią więc bardzo ważną rolę. Nic więc dziwnego, że producenci starają się pozyskiwać je od sprawdzonych dystrybutorów.  Dystrybucja dodatków do żywności to bardzo ważna gałąź produkcji żywności. Warto je pozyskiwać od firm, które oferują składniki najwyższej jakości, która jest potwierdzona europejskimi certyfikatami. Jednego z nich znajdziesz tutaj http://oqema.pl/. Dobrze jest, gdy firmy kupują surowce BIO, które podnoszą jakoś produktów. Dystrybucja dodatków do żywności to proces, który musi być dokładnie zaplanowany. Istotne są bowiem lokalizacje hodowców, a także odległości, które musi pokonać transport w drodze do klienta. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym produkty w trakcie przewozu nie tracą swoich właściwości.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*