Orkisz i mąka orkiszowa – właściwości, wartości odżywcze

Oczyszczona, biała pszenica nie jest optymalnym pokarmem dla człowieka, a produkty z rafinowanej mąki mają wręcz negatywny wpływ na nasze zdrowie. Warto wobec tego zastąpić je czymś znacznie korzystniejszym dla naszego organizmu, smaczniejszym i o większej wartości odżywczej. Idealnie sprawdzi się orkisz i mąka orkiszowa. Można wyczarować z niej najróżniejsze potrawy. Świetnie nadaje się do wypieku wybornego chleba, którego zjedzenie będzie czystą przyjemnością i wyjdzie nam na zdrowie. Jak najbardziej warto włączyć orkisz do swojego codziennego menu ze względu na jego wysoką wartość odżywczą i prozdrowotne właściwości.

 

Zastąp białą mąkę mąką orkiszową

 

Jeśli zależy nam na zachowaniu zdrowia i zgrabnej figury, to jak najbardziej warto włączyć do swojego jadłospisu orkisz. Mąkę orkiszową można wykorzystać do przygotowania wielu dań – zarówno w wersji wytrawnej, jak i na słodko. Wartość odżywcza orkiszu jest znacznie większa niż zwykłej pszenicy. Idealnie nadaje się do wypieku chleba, bułek, tart, ciastek, pierników i muffinek. Mąka orkiszowa posiada orzechowy aromat i lekko słodki smak. W postaci płatków i grysiku może zastąpić nam płatki owsiane, posłużyć do stworzenia domowego musli. Kasza orkiszowa będzie świetną alternatywą dla ryżu, ziemniaków i zwykłego makaronu. Z mąki orkiszowej robi się krakersy, sucharki, wafle, chrupki, ciasteczka i makarony. Możliwości jest naprawdę sporo, więc warto poeksperymentować. Coraz częściej można spotkać produkty orkiszowe w popularnych dyskontach. Orkisz ma mniej kalorii niż zwyczajna pszenica, większą zawartość kwasów tłuszczowych, białka i błonnika. W orkiszu znajdziemy też znacznie więcej witamin i soli mineralnych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W białku orkiszowym jest wiele aminokwasów takich jak np. leucyna, izoleucyna, metionina, lizyna i treonina. Chociaż orkisz zawiera gluten, to jednak jest on znacznie lepiej przyswajalny od tego znajdującego się w pszenicy.

 

W orkiszu znajdziemy cynk, selen, potas, fosfor, siarkę, lit, miedź, magnez, witaminy z grupy B, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, D, E i K. Nie brakuje w nim także fitosteroli i roślinnego żelaza. Stugramowa porcja mąki orkiszowej dostarcza 120 kcal. W tym 26,46 g to węglowodany; 2,52 g błonnika pokarmowego; 5,42 g białka. Spożywanie orkiszu pozwala na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, przyspieszenie przemiany materii, mniejsze ryzyko powstania kamieni żółciowych, poprawienie trawienia. Orkisz pozostawia na długo uczucie sytości, przez co zmniejsza się chęć do podjadania między posiłkami i łatwiej jest zachować smukłą sylwetkę. W przypadku biegunek i w okresie rekonwalescencji po operacji zupo-kleik z orkiszu będzie świetną opcją. Są one także zalecane diabetykom. Orkisz działa również lekko przeczyszczająco i przeciwalergicznie. Plewa orkiszu  można użyć także do wypełnienia poduszek i materaców, fundując sobie tym lepszy sen i poprawę zdrowia. Takie wypełnienie orkiszowe poprawia krążenie krwi, rozluźnia mięśnie, redukuje bóle reumatyczne i zmniejsza problemy ze snem.

Artykuł przygotowany przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół św. Hildegardy www.hildegarda.edu.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*