Dyptam – środek na miażdżycę od św. Hildegardy

Dyptam jesionolistny to bylina znajdująca się w Polsce pod ścisłą ochroną, ale można uprawiać ją w ogrodach. I wiele osób to robi ze względu na wyjątkową urodę dyptamu. Rośnie do wysokości 120 cm, ma ciemnozielone, mięsiste liście kwitnie od maja do lipca, kwiaty mają kształt rozłożystych kielichów najczęściej koloru różowego, czasami białego.

 

Niezwykłe właściwości dyptamu

Dyptam zawiera bardzo duże ilości olejków eterycznych, które w upalne dni mogą na mgnienie oka wybuchnąć (krzewowi nic się nie dzieje), stąd też nazywany jest czasami gorejącym krzewem lub krzewem Mojżesza.

Właściwości lecznicze dyptamu znali już starożytni Chińczycy, w średniowieczu bardzo chętnie wykorzystywała go św. Hildegarda z Bingen, która zalecała go szczególnie przy oczyszczaniu organizmu, zwłaszcza naczyń krwionośnych i przewodu pokarmowego.

 

Kiedy stosować dyptam?

Systematyczne stosowanie dyptamu pozwala na pozbycie się złogów cholesterolu w naczyniach krwionośnych, co nie tylko obniża jego poziom, ale obniża także ciśnienie i powoduje lepsze dotlenienie mięśnia sercowego. W ten sposób zmniejsza ryzyko miażdżycy

Zalecany jest także w leczeniu kamicy nerkowej i pęcherzyka żółciowego. Czyszcząc nerki i pęcherzyk żółciowy z metabolitów zapobiega powstawaniu kamieni powodujących ogromne dolegliwości bólowe.

Właściwości leczniczych dyptam ma znacznie więcej:

  • stosowany jest do leczenia ran,
  • zalecany jest w infekcjach górnych dróg oddechowych,
  • łagodzi refluks i kolki,
  • wspomaga pracę wątroby i poprawia trawienie,
  • działa moczopędnie.

 

Właściwości lecznicze ma przede wszystkim korzeń dyptamu, który wykopuje się późną jesienią. Następnie musi być dobrze wysuszony i zmielony. W sklepach z ziołami oraz ze zdrową żywnością można kupić gotowy zmielony dyptam.

W celach leczniczych należy stosować go przez okres 3-6 miesięcy kilka razy dziennie po 2 szczypty, które można dodawać do potraw. Ze zmielonego korzenia można sporządzać także ziołowe napary.

Wiele osób zawiedzionych nieskutecznością leczenia antybiotykami i innymi środkami farmakologicznymi powraca do korzeni, czyli leczenia naturalnymi środkami, których właściwości lecznicze znane są od wieków. Dodatkową korzyścią jest wzmocnienie odporności organizmu.

 

Artykuł przygotowany przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół św. Hildegardy www.hildegarda.edu.pl