Zemsta faraona – jak nie zmarnować wakacji?

Egipt staje się coraz popularniejszym kierunkiem wypoczynkowym wśród Polaków. Szczególnie poza sezonem letnim chętnie tam wyjeżdżamy ze względu na dużo wyższe temperatury niż u nas oraz ze względu na korzystne ceny w stosunku do jakości hoteli. Wielu z nas wyjeżdżając pierwszy raz do Egiptu obawia się problemów żołądkowych czyli tak zwanej „zemsty (lub klątwy) faraona”.

Możemy przygotować się na wyjazd wcześniej zażywając probiotyki  – na około dwóch tygodni przed wyjazdem. Profilaktycznie warto zabrać leki przeciw biegunce. Gdyby jednak problemy żołądkowe nas nie ominęły leki lepiej mieć ze sobą, niż szukać szybko apteki. Szczególnie, że wiele hoteli w Egipcie jest w znacznej odległości od miast możemy mieć problem z szybką dostępnością jakichkolwiek lekarstw.

Przez częstych bywalców w Egipcie polecanym lekiem na biegunkę jest Nifuroksazyd. Według nich jest to jeden z najskuteczniejszych leków.

Oprócz zaopatrzenia się w Polsce w leki koniecznie trzeba kupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Dlaczego dodatkowe ubezpieczenie turystyczne jest tak ważne? Koszty leczenia w Egipcie są wysokie i może też się zdarzyć, że szpital widząc obcokrajowca będzie próbować wykorzystać nieznajomość języka i wykonać badania ponad to, co jest niezbędne. Ubezpieczenie zapewnia nam pokrycie kosztów leczenia oraz całodobowy kontakt z infolinią w języku polskim. Drogą usługą jest również transport medyczny z Egiptu do Polski, który wynosi około 25.000 euro.

Co prawda wykupując wycieczkę w biurze podróży mamy zapewnione ubezpieczenie, ale jest to ubezpieczenie zwykle na bardzo niskie sumy i w przypadku poważnych zachorowań czy wypadków może nie wystarczyć. Na przykład ubezpieczenie podstawowe w TUI (stan na dzień 31.01.2020) jest na sumę 40.000 zł i ma franszyzę redukcyjną 200 zł w przypadku leczenia ambulatoryjnego (czyli 200 zł musimy zapłacić zawsze z własnej kieszeni).

Trzeba również zwrócić uwagę na wyłączenia zakresu ubezpieczenia. Jeśli chorujemy na chorobę przewlekłą, to zakres ubezpieczenia powinien obejmować koszty następstw chorób przewlekłych.

Coraz częściej dodatkowe ubezpieczenia obejmują również szkody powstałe po spożyciu alkoholu, co w przypadku wakacji all inclusive ma szczególne znaczenie.
Planując wyjazd do Egiptu lub do innego egzotycznego kraju warto przygotować swój organizm do odmiennego żywienia. Trzeba też wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, żeby nasze wymarzone wakacje nie stały się najdroższymi wakacjami w naszym życiu.