W winie leży prawda

O dobroczynnych właściwościach czerwonego wina wiedziano już wieki temu. Nie bez powodu od lat krąży sentencja łacińska, która mówi iż w winie leży prawda. O korzystnym i pozytywnym wpływie prawdziwego wina na ludzki organizm wiedziała też św. Hildegarda. Obecnie nauka potwierdza, że umiarkowane ilości tego trunku rzeczywiście mogą mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Spowodowane jest to przede wszystkim  wysoką zawartością dobroczynnych składników, jakie znajdują się w winie między innymi: bioflawonoidy i garbniki. Dobrej jakości wino w niewielkich ilościach może ochronić mięsień sercowy i naczynia krwionośne przed uszkodzeniami.

 

Wino na straży sprawnego układu sercowego-naczyniowego

Wiele osób ma w zwyczaju spożywać alkohol zbyt często i w zbyt dużych ilościach. Może to  odbić się niestety niekorzystnie na naszym zdrowiu. We wszystkim trzeba zachować umiar. Na uwagę zasługuje wino, które ceniła św. Hildegarda, używając go w swoich prozdrowotnych miksturach o działaniu leczniczym. Należy podkreślić to, że wino nie ma służyć do gaszenia pragnienia, do poprawienia nastroju czy odurzenia się. Hildegarda zaleca wręcz rozcieńczanie wina z wodą. Najbardziej wskazane jest tak zwane gaszone wino. Aby je przygotować należy zagotować wino i dodać w momencie wrzenia zimną wodę w preferowanych proporcjach. Tak powstały napój wykazuje działanie uspokajające, rozluźniające ciało i umysł, redukujące negatywne emocje w postaci gniewu i smutku.

 

Nieoceniona pietruszka

Wiele osób nie docenia pietruszki, co wynika z tego, że nie wiedzą o drzemiącym w tej roślinie potencjale. Św. Hildegarda bardzo chętnie sięgała po pietruszkę, szczególnie w przypadku bólu serca, w boku czy śledzionie. W połączeniu z winem powstaje niezwykle pomocny środek kojący wspomniane dolegliwości. Do jego przygotowania potrzebna będzie natka pietruszki. Trzeba ją najpierw  ugotować  w winie, po czym dodać niewielką ilość octu i sporą dawkę miodu. Całość po wymieszaniu przecedza się i pije po każdym posiłku.

Nasercowy napój pietruszkowy wykonany na podstawie receptury św. Hildegardy zmniejsza ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca, przeciwdziała dolegliwościom bólowym na skutek czynników stresowych. Łagodzi on bóle reumatyczne i poinfekcyjne bóle serca. Warto sięgać po nią nie tylko wtedy, kiedy coś nam już dolega, ale profilaktycznie. Można stosować napój pietruszkowy w profilaktyce przeciwzawałowej, podczas rehabilitacji na skutek przebytego już zawału mięśnia sercowego. Jeśli chcemy uzyskać napój o działaniu diuretycznym, który wspomoże skutecznie pracę nerek i zredukuje powstałe obrzęki, można dodatkowo dodać korzeń tej rośliny.