Pościć czy nie pościć? O to jest pytanie

Żyjemy obecnie w takich czasach, że większość z nas ma łatwy dostęp do jedzenia i to w najróżniejszej formie. Wśród wielu osób prym wiedzie wysoko przetworzona żywność, która z prawdziwym pokarmem ma niewiele wspólnego. Nic więc dziwnego, że zaczynamy coraz bardziej podupadać na zdrowiu, źle się czuć i niedomagać, zanim jeszcze dożyjemy sędziwych lat. Zapominamy o czymś kluczowym, a mianowicie o regularnym oczyszczaniu organizmu i regenerowaniu go. Jest to możliwe dzięki postom. Niektórzy wręcz nie wyobrażają sobie nawet jednego dnia niejedzenia, a powstrzymywanie się od spożywania pokarmów jest tradycją od praktycznie zarania dziejów. W każdej kulturze i religii praktykowane były posty.

 

Poszczenie ma sens? Jakie płyną z tego korzyści?

 

Słowo głodówka z całą pewnością nie kojarzy się zbyt dobrze, ale nie chodzi o to, aby się głodzić, przeżywać katusze. Już cotygodniowy post 24-godzinny przyniesie wiele wymiernych korzyści naszemu ciału i umysłowi. Warto zacząć go praktykować, gdyż sprzyja długowieczności, życiu wolnym od wielu nieprzyjemnych schorzeń. Poszczenie nic nie kosztuje – co więcej można na tym zaoszczędzić, chociażby pieniądze na zakup jedzenia i czas na przygotowanie posiłków. Na tym plusy się oczywiście nie kończą, są tylko pozytywnym skutkiem ubocznym. Organizm jest w stanie przez wiele lat sporo znieś, porazić sobie lepiej lub gorzej z naszymi własnymi zaniedbaniami. Niestety nie jest niezniszczalny i ma swoje granice. Jeśli każdego dnia będziemy zalewać go przeróżnymi toksynami, prowadzić nieprawidłowy tryb życia, prędzej czy później zacznie szwankować, a my podupadać na zdrowiu. Czas najwyższy wspomóc go, a jednym z najprostszych sposobów jest wprowadzenie regularnych postów.

Jeśli układ trawienny musi cały czas pracować na najwyższych obrotach, organizm nie ma czasu ani energii na aktywowanie procesów oczyszczających i regeneracyjnych. Miliony osób zmaga się na co dzień z wielorakimi dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi, nie mówiąc już o całej kaskadzie innych problemów ze zdrowiem, samopoczuciem. Warto dać organizmowi odpocząć od jedzenia przez co najmniej dobę, wspomagając go wodą i naparami ziołowymi. Będzie miał wreszcie okazję do rozpoczęcia procesów naprawczych i pozbycia się toksycznych substancji ze swojego wnętrza. Do największych zalet postu zaliczyć można przyspieszenie metabolizmu, poprawienie funkcjonowania mózgu, wzmocnienie układu odpornościowego, odzyskanie samoświadomości. Dodatkowo poprawia się kondycja i wygląd skóry, funkcjonowanie narządów. Posty sprzyjają długowieczności, gdyż wydłużają życie, hamując procesy starzenia komórek. Podnoszą też wrażliwość na insulinę, pozwalając uchronić się przed wahaniami poziomu cukru we krwi.

 

Poszczenie praktykowane od wieków

 

Propagatorką postów była święta Hildegarda z Bingen, która upatrywała w nich okazji do oczyszczenia organizmu. Zalecała je także jako praktykę religijną, sposób na przywrócenie harmonii między Bogiem, duszą, ciałem i całym wszechświatem. Jeśli zależy nam na odzyskaniu utraconej homeostazy, zarówno na poziomie cielesnym, jak i duchowym, poszczenie będzie idealnym rozwiązaniem.

 

 

Centrum św. Hildegardy w Józefowie

https://centrum-hildegarda.pl/