Jak wygląda wizyta u dentysty w czasie korona wirusa?

[:pl]Full equiped medical cabinet[:]

Pandemia koronawirusa przyniosła wiele zmian w funkcjonowaniu służby zdrowia. Lekarze i dentyści dostali wytyczne, aby przyjmować osobiście tylko tych pacjentów, którzy wymagają niezwłocznej pomocy. Z tego powodu usługi takie jak piaskowanie, leczenie drobnych ubytków, czy przegląd jamy ustnej, muszą poczekać na wygaśnięcie pandemii. Decyzja o ograniczeniu wizyt w placówkach medycznych związana jest z troską o nasze zdrowie.

Z jakimi schorzeniami możemy iść do dentysty w czasie korona wirusa?

Według nowych wytycznych, na bezpośrednią pomoc lekarską w gabinecie dentystycznym mogą liczyć tylko te osoby, u których nieudzielenie pomocy może skończyć się poważnymi powikłaniami oraz urazami zębów.

Dentysta, który decyduje się na przeprowadzenie wizyty pacjenta, powinien zachować najwyższy poziom zabezpieczeń przed zakażeniem wirusem. Lekarz powinien mieć maskę i fartuch ochronny. Zalecane jest też korzystanie z gogli oraz rękawiczek. Dodatkowo, przed wizytą, pacjent powinien mieć zmierzoną temperaturę (bezpieczny wskaźnik jest niższy niż 37,3 stopnie Celsjusza). Należy też przeprowadzić wywiad z pacjentem  – powinny paść pytania takie jak to, czy w ostatnich czasach miał gorączkę, kaszel oraz czy miał kontakt z osobami zakażonymi.

Sprzęt dentystyczny powinien być dezynfekowany niezależnie od tego, jaka  sytuacja panuje na świecie. W czasie epidemii jednak ważne jest, aby dodatkowo dezynfekować klamki i przedmioty codziennego użytku, takie jak długopis w poczekalni, czy powierzchnie blatów na stołach. Pacjenci przed zabiegiem powinni płukać jamę ustną środkiem antyseptycznym. Pamiętamy też, że w gabinetach dentystycznych pacjentów nie może przyjmować dentysta, który w ciągu ostatnich 14 dni był za granicą lub który miał w tym czasie kontakt z osobą zakażoną. Tak działają Dentyści pod jedynką i inne gabinety w Polsce.

Pacjenci powinni dokładnie umyć ręce przed wejściem do sali dentystycznej. Przebywanie w poczekalni jest niewskazane (kliniki mają polecenie niegromadzenia oczekujących w jednym pomieszczeniu). Jeśli jednak tam się znajdą, na twarzy muszą mieć obowiązkowo maseczki ochronne. Należy wykluczyć płacenie gotówką. Karta działająca zbliżeniowo jest najbardziej bezpieczną formą płatności.

Wzrost cen za usługi dentystyczne w okresie pandemii

Ze względu na to, że gabinety dentystyczne są narażone na zwiększone koszty, wiele z nich decyduje się na podniesienie cen za świadczone usługi. Zwiększone koszty działania związane są z koniecznością używania większej niż zwykle ilości środków ochronnych, a także z tym, że procedury związane z utrzymaniem sterylności wydłużają czas pracy. Czas poświęcany na dezynfekcję pomieszczeń nie jest wykorzystywany na obsługę klientów, przez co dentyści zarabiają mniej. Rekompensata w postaci podniesienia cen za usługi wydaje się więc uzasadniona, aczkolwiek nie spotyka się to z zadowoleniem klientów.

Więcej o tym, czego spodziewać się podczas wizyty u dentysty w czasie pandemii przeczytacie tutaj: https://www.dentyscipod1.pl/.