Sposób św. Hildegardy na pozbycie się pleśni z jelit

Dieta św. Hildegardy jest sposobem zdrowego odżywiania, który został stworzony przez średniowieczną mniszkę. Niektóre jej zasady mogą zaskakiwać, inne wiążą się bezpośrednio ze współczesną wiedzą. Zdrowe żywienie wg św. Hildegardy staje się coraz popularniejsze i tak samo doceniane, jak przed wiekami.

Na czym polega zdrowe żywienie wg św. Hildegardy?

Podstawą diety św. Hildegardy jest przede wszystkim orkisz, który według świętej jest najlepszym i najbardziej uniwersalnym produktem spożywczym zawierającym mnóstwo błonnika. Pozwala to na oczyszczanie jelit oraz całego organizmu z toksyn, jakie przyswaja on z jedzeniem oraz wdycha wraz z powietrzem. Na liście produktów polecanych przez św. Hildegardę można znaleźć następujące owoce, warzywa i zioła:

– koper włoski,

– kasztany,

– daktyle,

– marchew,

– buraki,

– fasolę,

– gotowane gruszki.

Obok produktów polecanych przez św. Hildegardę można znaleźć także smaczne i zdrowe orzechy. Wśród zaleceń mniszki napotyka się na informacje na temat produktów, których lepiej nie spożywać, m.in. truskawek, śliwek, borówek oraz dziczyzny. Zalecenia św. Hildegardy są sposobem na utrzymanie organizmu w dobrej kondycji oraz zadbanie o układ pokarmowy.

Jak oczyścić organizm za pomocą metody św. Hildegardy?

Św. Hildegarda stworzyła nie tylko zarys diety, ale całą metodę jak oczyszczać jelita z pleśni. W tym celu należy sporządzić specjalny mus przygotowywany z gruszek (1kg), którego pozostałymi składnikami są:

– miód – 6 łyżek odszumowanego miodu,

– cząber – 10 g,

– korzeń galgantu – 20 g,

– wszewłoga górska – 30 g,

– korzeń lukrecji – 20 g.

Wspomniane zioła powinny w sumie obejmować 70 g. Taka porcja ziół wystarcza na przygotowanie musu z 1 kg gruszek. W celu przygotowania musu należy pozbawić gruszki gniazd nasiennych i gotować je, aż będą miękkie. Ugotowane owoce należy zblendować z miodem i ziołami.

Jak spożywać mus wykonany wg przepisu św. Hildegardy?

Mus wykonany według powyższego przepisu należy spożywać trzy razy dziennie w następujący sposób:

– jedna łyżka przed śniadaniem,

– dwie łyżki po obiedzie,

– trzy łyżki przed pójściem spać.

Takie spożywanie musu ma zapewni oczyszczenie jelit z pleśni. Kolejnym plusem spożywania musu św. Hildegardy jest oczyszczenie organizmu z toksyn oraz zmniejszenie jego zakwaszenia. Według znawców rozwiązań wymyślonych przez św. Hildegardę najlepiej jest rozpoczynać kurację wiosną lub jesienią. Kuracja musem z gruszek powinna trwać miesiąc.

Inne zalety diety św. Hildegardy

Jak wspomniano wyżej, dieta św. Hildegardy niesie ze sobą wiele pozytywnych skutków dla organizmu. Nie dotyczy to tylko owocowego musu. Wspomniany wcześniej orkisz także ma korzystny wpływ na pracę jelit. Wynika to z wysokiej zawartości błonnika. Pozwala on usuwać z jelit zbędne produkty przemiany materii, a także przyśpiesza ich pracę. Dzięki temu można uniknąć wzdęć, problemów związanych z trawieniem, a nawet poważniejszych chorób.

Podsumowując, średniowieczna mniszka już wieki temu poznała tajniki żywienia, które mogą pomóc ludziom także dzisiaj. Warto wypróbować te rady na własnej skórze. Pozwolą one zagwarantować lepsze samopoczucie oraz sprawnie funkcjonujący układ trawienny.

Artykuł przygotowany przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół św. Hildegardy www.hildegarda.edu.pl