Orkisz – jak go wybierać, by był korzystny dla zdrowia

Znany już w starożytności orkisz to taki gatunek zboża, który daje stosunkowo niskie plony, ale jest za to odporny i mało wymagający w uprawie, ma też pewne szczególne właściwości. Przez wieki wyparła go jednak pszenica, kiedy to zgodnie z produkcją masową zaczęto stawiać na ilość, a nie na jakość. W ostatnich latach orkisz stał się na nowo doceniony, w dużej mierze za sprawą diety św. Hildegardy.

 

Orkisz – jego odmiany i właściwości zdrowotne

Święta Hildegarda z Bingen nauczała jak zdrowo żyć i jeść. Według niej jednym z podstawowych składników odżywiania powinien być właśnie orkisz. Wzrost świadomości społecznej w zakresie zdrowego odżywiania sprawia, że nauki świętej (żyjącej w XI wieku) są wykorzystywane obecnie coraz częściej i chętniej. Z racji tego, że wiele produkowanych pokarmów zawiera dużo składników mogących negatywnie wpływać na ludzki organizm, wiele osób postanawia planować swoją dietę bardziej świadomie, w oparciu o właściwe produkty spożywcze – także orkisz. W Polsce spotkać można wiele odmian orkiszu – różniącego się wyglądem i ceną. Największą wartość zdrowotną mają stare, niemodyfikowane odmiany, które nie mają domieszek pszenicy. Najczystszymi są (uprawiany w naszym kraju) Oberkulmer Rotkorn albo Schwabenkorn. Św. Hildegarda w swoim dziele opisała, że tylko czyste, pradawne odmiany orkiszu, będą wykazywać pozytywne działanie na organizm. Takie zboże będzie bowiem mieć optymalny skład jakościowy i ilościowy, z budulcowym białkiem, odpowiednią zawartością węglowodanów, nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także witamin oraz mikro- i makroelementów.

 

Jakie korzyści zdrowotne przyniesie spożywanie orkiszu?

Orkisz bez domieszek pszenicy zawiera wyjątkowe połączenie składników aktywnych, które wspierają ludzki organizm w utrzymaniu zdrowia. Znajdujące się w nim tryptofan, rodanid, wirydyna, sprzyjają budowaniu i regeneracji organizmu, a także mają wpływ na dobry nastrój. Dobroczynne właściwości czystego orkiszu (opisane przez św. Hildegardę) obejmują również: ochronę przed chorobami nowotworowymi, wzmacnianie układu krążenia, układu nerwowego i odpornościowego, działania przeciwalergiczne i przeciwzapalne, poprawianie procesu budowy tkanki mięśniowej i przemiany materii, jak również ogólne wzmocnienie witalności.

Aby orkisz mógł przynieść same  korzyści, należy więc wybrać jego właściwą odmianę, przeprowadzić regenerację jelit (zgodnie z zaleceniami św. Hildegardy), a wprowadzanie tego zboża do diety powinno następować systematycznie, jednak w małych ilościach.

 

Jak wybierać produkty orkiszowe?

Podczas zakupów zawsze należy sprawdzić, czy kupuje się orkisz (albo produkt) z jednej ze wcześniej wspomnianych, czystych odmian tego zboża. Właściwa odmiana jest ważniejsza, niż wspominane przez producentów certyfikaty ekologiczne. Orkisz jest bowiem zbożem, które nie wymaga chemicznego wspomagania, jest również odporny na zanieczyszczenia. W związku z tym uprawa biologiczna nie jest tutaj kwestią pierwszorzędną. Kupując produkty orkiszowe (np. pieczywo) trzeba też sprawdzać ich skład i procentową zawartość mąki orkiszowej w wybranym chlebie. Należy też unikać pieczywa orkiszowego z nasionami lnu, który to został wykluczony przez św. Hildegardę z właściwej diety.

Artykuł przygotowany przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół św. Hildegardy www.hildegarda.edu.pl