Proteza nogi – rodzaje i koszty

[:pl]Athletic woman running on track[:]

Wypadek, choroba, strata jednej lub obu nóg – dla wszystkich tych, którzy to przeżyli, jest to prawdziwy dramat. Często osoby po takich wydarzeniach mają wrażenie, że życie dla nich się skończyło i nigdy już nie będą mogli normalnie funkcjonować. Na szczęście nie jest to prawda. Współczesne protezy ortopedyczne dają bowiem szansę na powrót do normalnej aktywności nawet po całkowitej utracie kończyny.

 

Jak zbudowana jest proteza kończyny dolnej?

Wszystko zależy od wysokości, na jakiej nastąpiła amputacja. Podstawowymi elementami, z jakich składa się proteza nogi, są: lej protezowy, stopa protezowa, adaptery (w przypadku protezy podudzia), dodatkowo elementy będące rekonstrukcją niezbędnych stawów kolanowego, a także jeśli jest taka potrzeba biodrowego.

 

Rodzaje protez

W zależności od indywidualnych potrzeb proteza nogi może być dostosowana nie tylko ze względu na wysokość, w jakiej nastąpiła amputacja, ale również do poziomu aktywności jej użytkownika. Różnice pojawią się w kształcie, sposobie działania i materiałach, z których zostały zrobione. Konstruowane są również specjalne protezy dla dzieci.

 

Specyficzną grupę stanowią również protezy używane w celach sportowych. Wykonanie tych ostatnich wymaga szczególnej staranności. Obciążenia, którym proteza nogi poddawana jest, na przykład, podczas biegania są zdecydowanie większe niż w przypadku codziennej niezbyt dużej aktywności. Kluczowym jest tutaj lej protezowy, który musi zachować stabilność, a jednocześnie oferować pełną swobodę ruchu i komfort. Ze względu na duże obciążenia, jakim jest poddawany, musi być on zrobiony z bardzo wytrzymałych materiałów, a jednocześnie na tyle lekkich, by nie wpływało to znacząco na ogólny ciężar samej protezy. Najczęściej protezy sportowe wykonuje się z doskonale sprawdzającego się w takich przypadkach włókna węglowego. Dodatkowo inną konstrukcję ma również sama stopa protezowa. Na rynku dostępne są różne ich konstrukcje, które dają możliwość uprawiania różnorodnych dyscyplin sportowych.

 

Ile kosztuje proteza?

Na cenę protezy będzie wpływało kilka czynników. Przede wszystkim wysokość amputacji i tym samym ilość elementów, jakie musi zawierać proteza, jak również jej jakość i stopień specjalizacji. Nie trudno się domyśleć, że cena protezy sportowej będzie się znacząco różnić od ceny protezy przeznaczonej do codziennego funkcjonowania. Generalnie można przyjąć, że taki zakup to wydatek rządu kilunastu – kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na szczęście na zakup można uzyskać dofinansowanie w takich instytucjach jak NFZ, PCPR, MOPS czy PFRON.

 

Więcej informacji znajdziesz na https://www.ortocentrum.com.pl/protezy-konczyn-dolnych