Orkisz najlepsze zboże

Orkisz towarzyszy nam od wieków. Pomimo tego, że przez wiele lat zapomniano o nim, teraz ponownie wraca do łask i cieszy się rosnącą popularnością. Z tego faktu z pewnością byłaby zadowolona nieżyjąca już Hildegarda, która uważała orkisz za najcenniejsze zboże. Obfituje on w błonnik pokarmowy, minerały, witaminy, białko. Jest to świetna opcja dla osób dbających o zdrowie, chcących zachować smukłą sylwetkę lub pozbyć się zbędnych kilogramów, sportowców, alergików.

 

Dlaczego orkisz?

 

W stworzonym przez Hildegardę z Bingen programie zdrowia orkisz znajdował się na pierwszym miejscu. Pomimo braku badań naukowych, jakimi obecnie dysponujemy na temat orkiszu, wiedziała, że jest to najbardziej wartościowe zboże. Zawiera optymalną ilość i jakość makro- i mikroskładników takich jak aminokwasy, węglowodany, kwasy tłuszczowe, sole mineralne, witaminy, błonnik, pierwiastki śladowe. Orkisz jest pradawnym gatunkiem zboża, z którego obecnie wytwarza się przeróżne produkty – mąkę, kaszę, płatki, makarony, chleb, ciastka itd. Wyróżnić można wiele odmian tego zboża, co warto mieć na uwadze przy  wyborze produktu. Niestety nie brakuje podróbek, czyli fałszywego orkiszu, które ma odmienny smak i właściwości odżywcze niż oryginalne odmiany. Już w czasach starożytnych sięgano chętnie po orkisz ze względu na to, że dodawał on siły, zwiększał sprawność i poziom inteligencji. Spożywanie orkiszu bez wątpienia pomaga przywrócić utracone siły witalne. Hildegarda traktowała orkisz jako lecznicze zioło, któremu przypisywała działanie poprawiające nastój, krwiotwórcze, budujące mięśnie.

Orkisz jest lekkostrawny, bardzo sycący i pożywny. Pomimo tego, że zawiera gluten, bardzo rzadko uczula. Wiele osób borykających się z celiakią mogą po niego sięgać, gdyż nie powoduje nasilenia objawów choroby. W zbożu tym znajdują się witaminy z grupy B, cynk, fosfor, witamina E, mangan, witamin K, miedź, witamina A, potas, selen, wapń, żelazo.  Spożywanie produktów orkiszowych sprzyja obniżeniu poziomu cholesterolu we krwi, usprawnieniu przemiany materii, łagodzeniu dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jako, że w zbożu tym znajduje się sporo błonnika pokarmowego, włączenie go do jadłospisu zapobiega powstawaniu zaparć, wzdęć. Jest to świetna opcja dla osób borykających się z różnego typu problemami żołądkowo-jelitowymi.

 

Co jeszcze przemawia za spożywanie orkiszu?

 

Okazuje się, że spożywanie orkiszu wpływa korzystnie na poprawę funkcjonowania układu krwionośnego. Wynika to z obecności w tym zbożu żelaza i miedzi, które zwiększają ukrwienie organizmu poprzez tworzenie nowych erytrocytów. Lepiej dotlenione komórki sprawniej pracują, co przekłada się na efektywniejszą pracę wszystkich narządów. Dobre krążenie gwarantuje większy zastrzyk energii, więcej siły do działania, wzrost metabolizmu, szybsze gojenie się ran. Zmniejsza się również ryzyko rozwoju niedokrwistości. Bogactwo i różnorodność soli mineralnych w orkiszu sprawia, że sprzyja on zachowaniu kości w dobrej kondycji. Włączenie tego zboża do diety zapobiega rozwojowi osteoporozy i wielu innym schorzeniom kośćca. Orkisz wzmacnia odporność, niweluje stres i niepokój.

 

Centrum św. Hildegardy w Józefowie