Dyptam – środek na miażdżycę od świętej Hildegardy

Zioła towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów, wykorzystywane są profilaktycznie do zachowania dobrego zdrowia i samopoczucia oraz do łagodzenia przeróżnych dolegliwości i przeciwdziałania rozwojowi chorób. Z mocy ziołolecznictwa korzystała na szeroką skalę św. Hildegarda, która doskonale znała działanie poszczególnych roślin. Jej obszerna wiedza i doświadczenie umożliwiły opracowanie skutecznych kuracji ziołami, w zależności od tego, z czym dana osoba się borykała, co jej dolegało. Jednym z bardzo cenionych ziół przez mniszkę z Bingen był dyptam, który obecnie jest rośliną objętą całkowitą ochroną. Pora poznać jej niezwykłe właściwości i korzystny wpływ na ludzki organizm.

 

Dlaczego warto zainteresować się dyptamem?

Św. Hildegarda polecała sięganie po dyptam w przypadku problemów ze strony układu sercowo-naczyniowego. Upatrywała się w tej roślinie możliwości oczyszczających naczynia krwionośne z nagromadzonych złogów. W zielu tym drzemie jednak dużo większy potencjał i działa on na organizm wielotorowo. Na właściwościach odtruwających i oczyszczających z toksyn się nie kończy. Dyptam wspomaga pracę układu pokarmowego, wspomagając trawienie i regulując zachodzące w nim procesy. Spodziewać można się także działania antyoksydacyjnego, gdyż roślina ta jest skarbnicą przeciwutleniaczy, które stoją na straży młodzieńczego wyglądu i hamują procesy starzenia komórek. Dyptam okazuje się być niezwykle pomocny w przypadku problemów w postaci nieustawności i refluksu. Warto po niego sięgać w celu pozbycia się niechcianych gości z naszego wnętrza w postaci pasożytów. Pomoże przy zatruciu pokarmowym i problemach skórnych. Jeśli borykamy się z trądzikiem, warto zastosować do przemywania skóry odwary i napary z korzenia tej rośliny. Można też użyć do ich przygotowania liście czy kwiaty.

Za czasów św. Hildegardy nie było jeszcze dostępnych badań naukowych dotyczących aktywności farmakologicznej w związkach czynnych obecnych w dyptamie, ale pomimo tego doskonale wiedziała, jak bardzo cennym surowcem jest przede wszystkim korzeń dyptamu. Obecnie wiadomo już, że zawiera on olejki eteryczne, kumaryny, flawonoidy, sterole, triterpeny, laktony, alkaloidy, glikozydy i szereg innych prozdrowotnych związków biologicznie czynnych. Regularne stosowanie dyptamu pozwala na zmniejszenie złogów cholesterolowych w naczyniach krwionośnych, co przekłada się na obniżenie nie tylko samego poziomu cholesterolu, ale też ciśnienia. Sprzyja to lepszemu dotlenianiu mięśnia sercowego i zmniejszenia ryzyka rozwoju zmian miażdżycowych.

 

Jak stosować dyptam?

Kuracja dyptamem powinna trwać kilka miesięcy – od trzech do sześciu. Kuracja polega na przyjmowaniu zaledwie dwóch szczypt rozdrobnionego, suszonego zioła kilka razy dziennie. Można je dodawać chociażby do potraw lub popijać wodą, w zależności od preferencji. Świetną opcją będzie również przygotowywanie naparów ziołowych. Surowcem leczniczym jest korzeń, który można kupić jako gotowy produkt do spożycia w aptece czy sklepie zielarskim. W miarę możliwości warto wybrać produkt ekologiczny, dzięki zyskujemy pewność co do tego, że nie zawiera żadnych niepożądanych dodatków.

 

Centrum św. Hildegardy w Józefowie