Dieta pudełkowa, a efekt jojo

Lunch box with salad and chicken, at work space

Pod stwierdzeniem efekt jojo skrywają się naprzemienne wahania wagi ciała. Mowa tutaj tak o chudnięciu jak i przybieraniu na masie. Efekt ten stwierdza się, gdy różnice w masie u osoby odchudzonej  w przeciągu pięciu lat przekroczyły 5%, ale nie były większe niż 10%.

Efekt jojo – przyczyny

Powszechnie uznaje się, że są dwie najczęstsze przyczyny pojawiania się efektu jojo. Pierwsza to uwarunkowania genetyczne. Mają one prowadzić do upośledzenia procesów spalania tłuszczy, słabej przemiany materii, a także tracenia ciepła z organizmu.  Co więcej, badania naukowców wykazały iż niektóre osoby genetycznie mają zwiększone wydzielanie neuropeptydów, które wzmagają apetyt. Jako drugą przyczynę wymienia się niewłaściwie przeprowadzony proces dietetyczny. W szczególności ostatni etap, czyli wychodzenie z diety. Dotyczy to szczególnie głodówek, restrykcyjnego ograniczenia przyjmowanych kalorii. Po wyznaczonych dniach od razu wraca się do starych nawyków żywieniowych co oznacza, że zaczyna się błyskawiczne przybieranie na wadze.

Dieta pudełkowa – efekt jojo

homemade lunch box at modern stylish work place, view from above

Zacznijmy od tego, czym jest dieta pudełkowa https://www.eatzone.pl/pl-PL/Blog/2015/05. Mowa tutaj o rozwiązaniu cateringowym, które ma za zadanie dostarczać pod drzwi klienta pięć posiłków dziennie. Nie będą to dania przypadkowe. Każde z nich jest odpowiednio przemyślane przez dietetyka i stworzone przez wykwalifikowanego kucharza. Dzięki temu zamawiający otrzymuje dania pełnowartościowe, które są dopasowane do założonych przez niego celów, np. redukcji wagi. Co więcej otrzymuje ich tyle, by zapewnić sobie regularne przyjmowanie jedzenia. Dzięki temu jego energia uwalniana jest stopniowo i wystarcza na cały, nawet najbardziej fizycznie ciężki dzień. Mimo iż jest to rozwiązanie bardzo dobre, to wiele osób po czasie decyduje się na rezygnację. Wówczas na własną rękę próbują zadbać o zdrowe odżywianie. Jak się okazuje po diecie pudełkowej trudniej jest zostać ofiarą efektu jojo. Wszystko to przez to, że jej kaloryczność nie jest drastycznie mniejsza od tego co przyjmowało się do tej pory. Posiłki są częste i składają się z rozmaitych produktów. Dzięki temu, gdy przestaje się ją stosować nie odczuwa nie natychmiast silnego głodu. Czas trwania takiej diety ma tutaj nie małe znaczenie. Bowiem jeśli ktoś być klientem firmy przez co najmniej pół roku to już miał szanse zaszczepić w sobie pozytywne nawyki, które nie skończą się wraz z przyjmowanie gotowych posiłków.

Dieta pudełkowa, a ruch fizyczny

Warto zaznaczyć, że dieta pudełkowa np. z https://www.eatzone.pl/pl-PL/Catering-dietetyczny/radom bardzo często łączona jest z aktywnością fizyczną. To bardzo dobry nawyk, który powoduje, że efekt diety jest wzmacniany. Sylwetka staje się bardziej proporcjonalna, a ciało elastyczne. Osoby, które twierdzą, że dieta pudełkowa nie zapewni im odpowiedniej ilości kalorii, która pozwoli na wypełnienie zapotrzebowania przy treningu są w błędzie. Wszystko przez to, że większość firm ma w swojej ofercie pakiety o zróżnicowanej kaloryczności. W związku z czym osoby intensywnie trenujące mogą wybrać większą kaloryczność posiłków, z której zdecydowanie powinni zrezygnować ci, którzy prowadzą głównie siedzący tryb życia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*