Pierwsze użycie tamponu – instrukcja postępowania

Gdy pojawia się pierwsza miesiączka, oprócz wybuchowej mieszanki uczuć, pojawia się również wiele obaw i rozterek. Ale spokojnie! Każda z nas to przechodziła. Najważniejsze, to podejść do sprawy z luzem i spokojem, a wtedy wszystko pójdzie gładko. Dużo problemów może przysparzać początkującej kobiecie podstawowy wybór – podpaska, czy tampon? Zarówno jeden, jak i drugi produkt ma rzesze swoich fanów. Nie brakuje również takich osób, które dla pewności używają (równocześnie!) jednego i drugiego. Decydując się na tampony, masz jednak większą swobodę, nie trzeba rezygnować z żadnych aktywności, i jednocześnie czuć się pewnie – tamponu nikt nie zauważy!

Po pierwsze – wybierz odpowiedni rodzaj tamponów

Zanim zaczniesz swoją przygodę z tamponami, wybierz odpowiednie dla siebie. Na półkach sklepowych znajdziesz bowiem szeroki wybór tego typu asortymentu o różnych wielkościach i walorach. Wybierz taki, który będzie w pełni odpowiadał Tobie i twojemu ciału. Co ważne, grubość tamponu nie oznacza jego przeznaczenia względem wieku czy wzrostu, ale określa stopień chłonności – im grubszy, tym bardziej chłonny, dlatego warto zwrócić uwagę na intensywność krwawienia.

Jak używać tamponów?

Tampon należy wymieniać średnio co 4 godziny, maksymalny czas korzystania z jednego tamponu to 8 godzin. Jeśli podczas wymiany jest mocno nasiąknięty krwią, należy albo częściej zmieniać tampon, albo zdecydować się na bardziej chłonne. Natomiast jeśli wymieniając tampon jest on suchy, spokojnie można przedłużyć korzystanie z jednej sztuki lub wymienić go na ten o niższej chłonności.

Przechodząc do sedna sprawy, czyli jak założyć tampon?

Dla początkującej osoby problem jak włożyć tampon jest bardzo stresujący. Dlaczego? Mianowicie, w odpowiedzi na stres wywołany nową sytuacją pochwa może zaciskać się, co w efekcie uniemożliwia założenie tamponu lub wywołuje dyskomfort. Tymczasem, jeśli podchodzimy do aplikacji tamponu ze spokojem, cały proces aplikowania jest banalnie prosty. Należy zdjąć z tamponu przezroczystą folię i złapać go palcem wskazującym i kciukiem. Zaokrągloną końcówkę kierujemy w stronę pochwy, rozchylamy wargi pochwowe drugą ręką i spokojnym ruchem umiejscawiamy tampon w miejscu docelowym. Ruchy powinny być spokojne, ale ciągle przesuwające tampon w górę pochwy. Gdy tampon jest już niewyczuwalny to oznacza, że znajduje się we właściwym miejscu, a my na kilka godzin możemy zapomnieć o jego istnieniu.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat aplikacji tamponu, zapraszamy na www.nastolatki.myob.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*