Dynia – cenne warzywo św. Hildegardy

Jesień to doskonały czas na włączenie do swojego jadłospisu smacznej i zdrowej dyni, z której można wyczarować przeróżne potrawy. Sezon na te majestatyczne warzywa rozpoczyna się już w połowie lipca i trwa aż do pierwszych przymrozków. Warto wobec tego wykorzystać dostępność dyni i wspomóc swoje drowie. Święta Hildegarda doskonale wiedziała, jak cennym jest ona warzywem – jedzeniem polecanym zarówno chorym, jak i zdrowym.

 

Wielkie TAK dla dyni

Dynia stanowi źródło wielu witamin i minerałów, a do tego jest bardzo smaczna, przez co święta Hildegarda bardzo chętnie po nią sięgała. W warzywie tym znajdziemy witaminy A, C, E i K, niacynę, kwas foliowy, ryboflawinę, tiaminę, wapń, żelazo, potas, magnez, cynk i fosfor. Idealnie nadaje się wobec tego do stworzenia potraw o dużej wartości odżywczej. Dodatkowo można liczyć na szereg prozdrowotnych właściwości, a jedną z nich jest zapobieganie chorobom nowotworowym, co wynika z dużej zawartości naturalnego beta karotenu. Ten karotenoid jest silnym przeciwutleniaczem, który neutralizuje niekorzystne działanie wolnych rodników. Sprzyja to nie tylko ochronie przed rakowaceniem komórek, ale też spowalnia ich starzenie. Dynia służy wobec tego urodzie, zachowaniu młodzieńczego wyglądu.

Dynia pomaga przy nadciśnieniu i zmniejsza ryzyko chorób mięśnia sercowego. Zawarte w niej substancje usprawniają układ krążenia, obniżają poziom cholesterolu we krwi i zapobiegają odkładaniu się złogów w tętnicach. Jedząc regularnie dynię, można uchronić się przed miażdżycą czy zawałem serca. Kolejną korzyścią będzie poprawa kondycji skóry, włosów i paznokci. Bogactwo witamin przekłada się na wsparcie dla układu odpornościowego, czyli na mniejszą podatność na infekcje. Nieocenione są pestki dyni, które działają antypasożytniczo, eliminują z układu pokarmowego owsiki czy tasiemce. Jako że dynia jest warzywem niskokalorycznym, nie trzeba sobie jej żałować. Sprzyja utracie zbędnych kilogramów i zachowaniu smukłej sylwetki. Duża zawartość błonnika niweluje problemy z zaparciami i reguluje przemianę materii. Posiada też właściwości oczyszczające i odkwaszające organizm.

 

Z czym warto łączyć dynię, aby uzyskać wyśmienite walory smakowe?

Z dyni można wyczarować naprawdę wiele potraw – zarówno tych w wersji wytrawnej, jak i na słodko. Dla każdego znajdzie się wobec tego coś smacznego. Sposobem na wydobycie słodyczy i intensywnego smaku z tego warzywa jest pieczenie go z rozmarynem czy szałwią.  Wystarczy dodać odrobinę soli i oleju, aby z zadowolenia oblizywać palce. Tak przygotowaną dynię można wykorzystać do zrobienia zupy i sosów. Świetnym połączeniem okazuje być dynia przekładana serem kozim i kawałkami pomarańczy. Kolejną propozycją jest dynia i kasztany, które stanowią jedną z podstaw diety według świętej Hildegardy. Warto wypróbować też duet w postaci dyni i migdałów, szczególnie w owsiance czy orkiszance. Można również dodać kwaśne jabłko, w celu podbicia smaku potrawy.

 

Centrum św. Hildegardy w Józefowie

https://centrum-hildegarda.pl/