Podnośniki dla osób niepełnosprawnych – rodzaje i ich działanie

Podnośniki dla osób niepełnosprawnych – rodzaje i ich działanie

Automatyczne podnośniki na wózek inwalidzki są szeroko stosowane w miejscach publicznych, takich jak centra handlowe, hotele, lotniska czy stacje kolejowe, aby zapewnić łatwy dostęp dla osób niepełnosprawnych. Mogą również być instalowane w domach prywatnych, aby umożliwić osobom z niepełnosprawnościami poruszanie się po różnych poziomach swojego domu. Dostępne są różne rodzaje takich podnośników. Dowiedzmy się o nich więcej!

Automatyczny podnośnik na wózek inwalidzki – jak działa?

Automatyczny podnośnik na wózek inwalidzki to urządzenie elektryczne, przeznaczone do podnoszenia i opuszczania wózków. Taki podnośnik wykorzystuje się w celu ułatwienia osobom z niepełnosprawnościami dostępu do różnych poziomów budynków, środków transportu, czy też do możliwości praktykowania codziennych czynności, jak choćby kąpiel.

Elektryczny podnośnik, w zależności od jego rodzaju, może być zamontowany na zewnątrz lub wewnątrz budynków, a także na pojazdach. Chociaż taki podnośnik elektryczny może mieć różną budowę, to jednak przeważnie składa się on ze specjalnej platformy, na której można umieścić wózek, oraz mechanizmu podnoszenia, który unosi i opuszcza platformę. Urządzenie może być sterowane za pomocą przycisków lub pilotem zdalnego sterowania, umożliwiając użytkownikowi samodzielne podnoszenie i opuszczanie wózka inwalidzkiego.

Rodzaje podnośników dla osób niepełnosprawnych

Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje wózków do transportu pacjentów. Poznanie typów podnośników może pomóc osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom w dokonaniu właściwego wyboru, który najlepiej odpowiada ich potrzebom. Dlatego też przed zakupem warto zapoznać się z dostępnymi opcjami.

Podnośniki wannowe

Podnośniki wannowe są specjalnie zaprojektowane dla osób niepełnosprawnych, które mają trudności z samodzielnym wchodzeniem i wychodzeniem z wanny. Umożliwiają one swobodne podnoszenie i są przeznaczone także do użytku domowego. To doskonałe rozwiązanie także dla osób starszych. Co więcej, dzięki niezawodnej konstrukcji, niektóre podnośniki transportowo kąpielowe można używać bez wsparcia opiekuna.

Podnośniki basenowe

Podnośniki basenowe dla niepełnosprawnych są niezwykle pomocne dla osób, które chcą swobodnie korzystać z basenów. Umożliwiają łatwe i bezpieczne wejście do wody, a także wydostanie się z niej.

Podnośniki sufitowe osobowe

Sufitowe podnośniki dla osób niepełnosprawnych montuje się na suficie porusza się on na prowadnicach. To pozwala na poziome oraz pionowe przemieszczanie się platformy.