Pęcherze i otarcia na stopach po bieganiu

Woman tying shoelace during jogging in the park

Bolesne pęcherze na stopach towarzyszą szczególnie osobom, które uprawiają aktywność fizyczną, na przykład biegaczom. Pojawiają się zwykle w najmniej sprzyjających momentach – na przykład na treningach lub zawodach – i nie chcą opuścić. Jak radzić sobie z tym problemem w najlepszy i najszybszy sposób? Istnieje wiele metod pozwalających zwalczyć pęcherze na palcach u nóg, jednak lepiej zapobiegać niż leczyć. Właśnie dlatego warto zastanowić się, co robić, żeby pęcherz na stopie po bieganiu w ogóle nie pojawił się.

Odpowiednio dopasowane obuwie to podstawa

Sportowe obuwie powinno zapewniać komfort użytkowania w każdej sytuacji. Powinno być także doskonale dobrane pod względem indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań. To właśnie źle dopasowane buty sportowe bywają najczęstszą przyczyną otarć i podrażnień stóp. Należy zdawać sobie sprawę, że idealne obuwie powinno być nie za małe, jak również nie za duże, a także świetnie wyprofilowane i stworzone z materiałów najwyższej jakości. Bardzo istotną rolę odgrywają również skarpetki, które zmniejszają ryzyko występowania pęcherzy po bieganiu.

Czym właściwie jest otarcie?

Zanim dowiemy się, jak uporać się z otarciem, należy zastanowić się, czym właściwie ono jest. To bolesna, powierzchowna rana, która powstaje wskutek zdarcia rogowej warstwy naskórka. Zostaje wtedy odsłonięta skóra właściwa, która narażona na dalsze otarcia wywołuje ból i trudności w chodzeniu, a co dopiero uprawianiu sportu. Trudne w gojeniu rany należy odpowiednio oczyścić oraz zdezynfekować, a następnie wybrać metodę walki z problemem. Istnieje wiele domowych sposobów, które pomagają w krótkim czasie uporać się z pęcherzami.

Jak radzić sobie z pęcherzami?

Zbawienne działanie przynosi dziurawiec, który wyróżnia się właściwościami odkażającymi. Przyspiesza gojenie i łagodzi ból. Inną metodą jest moczenie stóp w naparze z rumianku, który doskonale nawilża skórę. Można również skorzystać z soku z cytryny, którym należy przemywać stopy. Są to jednak metody, których skuteczność nie została w stu procentach potwierdzona. Najlepszą metodą są oczywiście specjalne plastry oferowane przez markę www.Compeed.pl, które zostały zaprojektowane przy użyciu aktywnego żelu. Przynoszą natychmiastową ulgę, chronią przed otarciami, a także pozostają na swoim miejscu przez cały dzień. Ponadto są praktycznie niewidoczne, co również jest ich niewątpliwym atutem. Ten sposób z pewnością znajdzie uznanie wśród osób, które na co dzień mają do czynienia ze sportem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*