Zalety posiadania progresów w podeszłym wieku

A lady choosing a pair of glasses in an optician

Osoby w podeszłym wieku – cierpiące na prezbiopię (utratę naturalnej zdolności adaptacji oka) – często korzystają z okularów dwuogniskowych. Starczowzroczność w żadnym wypadku nie musi oznaczać wyłącznie korzystania z szkieł tego typu, które niekoniecznie są komfortowe w użytkowaniu oraz uniemożliwiają prawidłowe widzenie obszarów pośrednich. W takim przypadku ciekawszym rozwiązaniem okażą się być szkła progresywne. Dedykowane do użytku dla osób z prezbiopią nie uznających żadnych kompromisów.

 

Co to są okulary progresywne?

Stosowanie szkieł tego typu umożliwia płynną zmianę mocy soczewek. W efekcie nie musimy wyszukiwać specjalnego segmentu do spoglądania w bliży (tak jak jest to w przypadku okularów dwuogniskowych). Ważną zaletą jest również możliwość wyraźnego widzenia obszarów pośrednich. Oczywiście są to okulary zalecane osobom z prezbiopią.

 

Zalety szkieł progresywnych

Główną korzyścią jest fakt – iż niezależnie od odległości, osoba korzystająca z okularów tego typu widzi w pełni wyraźnie. Dzieje się tak za sprawą wcześniej wspomnianej płynnej zmiany mocy. Dolna część szkła służy do spoglądania w bliży – czytania gazet, książek, czy obsługiwania telefonu. Środkowy obszar posłuży do widzenia obiektów / osób znajdujących się pomiędzy. W szczególności docenimy to podczas prowadzenia samochodu i spoglądania na deskę rozdzielczą, rozmowy z drugą osobą przy stole, czy korzystania z bankomatu. Górna część szkła jest dedykowana do spoglądania w dal, czyli wykorzystamy ją podczas patrzenia na drogę, schodzenia po schodach, czy spoglądaniu przez okno.

 

Niektórzy mogą zarzucić fakt, iż progresy są drogimi w zakupie okularami. Niekoniecznie jest to prawdą. Pamiętajmy, że zastępują one zazwyczaj dwie pary okularów – jednych do czytania, drugich do spoglądania w dal. Wybierając szkła progresywne wykorzystamy je do wszystkich zadań. Nie będziemy zmuszeni nosić ze sobą wszędzie okularów do bliży oraz oddzielnych do widzenia w dali. W pewnych sytuacjach okulary tego typu mogą również zastąpić przeciwsłoneczne. Szkła progresywne mogą być fotochromowe, dzięki czemu będą samoistnie ściemniać się przy zbyt mocnym natężeniu światła.

 

Dawniej progresy mogły wydawać się niekoniecznie dobrym rozwiązaniem. Było to podyktowane małym wyborem rodzai tego typu okularów, z tego powodu nie każdy mógł je dopasować do swojej kategorii wady wzroku. Obecnie za sprawą szerokiego wyboru, chociażby pochodzącego od producenta JZO – każdy ma możliwość doboru u optyka idealnych szkieł dla swoich potrzeb.

 

Szkła progresywne JZO zapewnią każdej osobie z prezbiopią nie tylko prawidłową widoczność, ale również wysoki komfort. Wybór okularów należy rozpocząć od wizyty w salonie optycznym – gdzie poznamy wszelkie ważne szczegóły.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*