Czym jest zespół suchego oka

[:pl]business, overwork, deadline, vision and people concept - tired businesswoman with glasses working at office and rubbing eyes[:]

Zespół suchego oka diagnozowany jest, kiedy dochodzi do niedostatecznego nawilżania gałki ocznej przez filtr łzowy. Suche oczy nie są czymś marginalnym. Szacuje się, że wśród dorosłej populacji schorzenie to może dotykać nawet 15-17 procent badanych.

 

Objawy

 

Do najbardziej charakterystycznych objawów zespołu suchego oka należy pieczenie oczu. Niekiedy również pojawia się uczucie suchości. Co istotne, zespół suchego oka może być diagnozowany także w przypadku prawidłowej produkcji łez, jednak ich nieprawidłowy skład chemiczny sprawia, że nie pełnią one swej funkcji, nawilżając w niedostatecznym stopniu. Ponadto przy zespole suchego oka mogą pojawić się inne zmiany chorobowe, jak wydzielina surowicza oraz niewielkie (do umiarkowanego) krwawienie. Ponadto podczas badań w gabinecie okulistycznym często stwierdza się niewielkie ubytki nabłonka w obrębie szpary powiekowej bądź w dolnej części rogówki. Zmiany te występują w obu oczach i przyjmują charakter przewlekły.

 

Wiele chorób i schorzeń ma charakter sezonowy lub (i) związany z produkcją hormonów. Także w przypadku suchych oczu objawy nasilają się w specyficznych warunkach. Zespół chorego oka nasila się podczas zimy (odpowiadać za to mogą mroźne powietrze oraz centralne ogrzewanie). Także w gorące tygodnie nasilają się objawy, które odczuwalne są szczególnie przez osoby przebywające w klimatyzowanych pomieszczeniach i miejscach o silnie działającej wentylacji. Także praca przy komputerze negatywnie wpływa na rozprowadzanie filmu łzowego po gałce ocznej. Powyższe uwagi dotyczą obu płci. Dodatkowo zespół suchego oka ma związek ze zmianami hormonalnymi u kobiet, takimi jak zbliżająca się miesiączka oraz menopauza.

 

Przeciwdziałanie

 

Podejrzewając zespół suchego oka, należy zgłosić się do okulisty. Czekając na wizytę, warto też skorzystać z dostępnych bez recepty kropli, które pełnią funkcję sztucznych łez.

 

Podczas wizyty w gabinecie okulistycznym lekarz rozpoznaje zespół suchego  zarówno na podstawie wywiadu z pacjentem, jak również podczas przeprowadzania specjalistycznych badań. Korzystając z profesjonalnego sprzętu (dostępnego tutaj: https://www.mdt.pl/17,suche-oko-diagnoza-i-leczenie), w który gabinety zaopatruje sklep MDT, bada się czas przerwania filmu łzowego, punktowe ubytki nabłonka, fałdy spojówkowe (niewystępujące i zdrowych osób) oraz ocenia się powierzchnię oka przylegającą do filmu łzowego.

 

Leczenie zespołu suchego oka nie polega na walce z przyczynami, lecz przeciwdziała się skutkom. Suche oczy to sygnał, by w miarę możliwości zmienić codzienne nawyki mające wpływ na parowanie filmu łzowego. Stosowanie kropli i innych medykamentów ma więc  charakter doraźny.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*