Hildegarda – kuracja dla duszy i ciała

Nie powinno nikogo dziwić stwierdzenie, że ciało i dusza stanowią jedność. Człowiek jest integralną częścią przyrody, całego wszechświata. Niestety coraz więcej osób o tym zapomina czy w ogóle nie jest tego świadoma, co rodzi wiele problemów w codziennym życiu. Bez kompleksowego podejścia do leczenia na próżno jest spodziewać się dobrego zdrowia i samopoczucia. Św. Hildegarda uważała, że najpierw trzeba uleczyć duszę, aby możliwe było pozbycie się fizycznych niedomagań ciała. Niepozorna mniszka z Bingen to Święta i Doktor Kościoła . Zawdzięcza jej też sporo medycyna i muzyka. Jak najbardziej warto zapoznać się z wiedzą i cennymi poradami tej niezwykłej osobowości.

 

Benedyktynka z XII wieku

W przypadku św. Hildegardy Bóg wyznaczył jej drogę , jeszcze zanim w ogóle przyszła na świat. Była dziesiątym dzieckiem pochodzenia szlacheckiego, co oznaczało w XII wieku konieczność złożenia jej w ofierze kościołowi, w formie dziesięciny . Nie miało to jednak miejsca od razu, ale dopiero w ósmym roku życia małej Hildegardy, kiedy jej rodzice udali się wspólnie do klasztoru benedyktynek i oddali ją pod opiekę ówczesnej przeoryszy Jutty. Po kilkunastu latach pobytu w klasztorze Hildegarda złożyła śluby i świadomie podjęła decyzję o zostaniu w zakonie. Po śmierci przełożonej została wybrana na przełożoną. Jedną z ważniejszych zmian jakich dokonała dla zakonu było oddzielenie się od mnichów. Siostry zbudowały swój własny klasztor w Bingen. Hildegarda miała różne wizje już od trzeciego roku życia, ale dopiero w wieku 42 lat opowiedziała o nich swojemu spowiednikowi. Zaczęła potem spisywać swoje objawienia, stając się pośredniczką między Niebem a ziemią.

Pozostawiła wiele dzieł wizjonerskich, które są obecnie dostępne w postaci trzech ksiąg. Zawierają one informacje dotyczące m.in. dziejów zbawienia, Boga czy życia człowieka. Odbyła wiele podróży misyjnych, doradzała ówczesnym możnowładcom. Hildegarda miała wiele talentów. Bardzo ważna była dla niej muzyka. Pozostawiła wiele utworów muzycznych a wśród nich Ordo Virtutum – sztukę moralitetową, w której przedstawia walkę cnót z wadami, którą człowiek toczy całe życie.

 

Zasady życia według św. Hildegardy

Hildegarda obserwowała i słuchała otaczającego ją świata natury. Podobnie było też z ludźmi. Zgłębiała wiedzę dotyczącą żywiołów, ich wpływu na organizm i duszę człowieka. Na tej podstawie opracowała kilka pomocnych zasad, dzięki którym możliwe jest uchronienie się przed chorobami sfery fizycznej i psychicznej. Bardzo ważne było według niej spożywanie odpowiedniej żywności i napojów. Jedzenie powinno być odżywcze, wtedy staje się źródłem zdrowia. Nawoływała do korzystania z uzdrawiającej mocy natury, dbania o zachowanie prawidłowego rytmu snu i ruchu. Hildegarda zauważyła, jak ważne jest to, aby ilość pracy i odpoczynku była zrównoważona. Niezwykle istotne było regularne oczyszczanie organizmu z toksyn przy użyciu krwioupustów, baniek czy ziół. Według niej za pomocą różnego typu postów (dieta oparta na orkiszu, warzywach i owocach; rezygnacja na kilka dni ze stałych pokarmów i przyjmowanie leczniczych napojów), możliwe jest nie tylko poprawienie kondycji narządów, ale też przemiana wewnętrzna człowieka.